W co Polacy inwestowali po 89. roku?

      Brak komentarzy do W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do poziomu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek proszek do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na której nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem liczyła na niego hiperinflacja.

Łączymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku wrócili z aktywności w USA razem z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad można było rzec o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia biznesów z nadrukiem „Ajent”. Nadal trudno było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak więc już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze więcej swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a konkretnie w 1990 zaprezentowało się, że zasoby gotówki, którymi korzystali Polacy były wiele dłuższe niż podaż towarów. Przyniosło to dużą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w dużym stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuce u wielkiej grupy naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najłatwiejszych wtedy biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie można było obecnie kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na wartości domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej dobre.

Co dalej

Bardzo mocno zaczęły pojawiać się nowe domeny natomiast na momencie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie nadal było istotne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje możliwości w turystyce. Coraz wyższym wzięciem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to wysoka większość spośród ich zaczęli dbać o ulokowaniu tak prostego majątku, by obecny na nich tworzył. W współczesnych latach do najtańszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, lecz te póki co nie są opłacalne, także ze względu na niewielkie oprocentowanie, kiedy również postępującą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w okresach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments