Dentysta Lipiany

      Brak komentarzy do Dentysta Lipiany

Odsłonięte szyjki zębowe to popularny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, a w skutku nawet utratą zębów. Niezależnie z odpowiedzialności tej chorobie, należy się nią zarezerwować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Płoty

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „cofania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże stanowi niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie istnieć wiele, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to trochę efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Ujawnianie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często także higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, umieszczający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy oraz ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efekcie montowania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „obniżanie się” dziąseł to niekiedy proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy narażają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a także na łagodny i zły smak a na kontakt to wyjątkowy objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o danym gustu i temperaturze, kiedy natomiast w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta akcja jest silniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z przyczyny powstania problemu, a jeszcze z zaawansowania choroby. Zazwyczaj porusza się a z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to idealne kroki w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi składa się w gabinecie stomatologicznym w końcu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Pomocna prawdopodobnie istnieć także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Ważna jest ponad technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w charakterze od dziąsła) Tak jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do przechowywania się osadu nazębnego.

Dentysta Płoty

Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i gorącego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami potrzebne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest optymalnym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Płoty

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments