Każdy zawód medyczny wiąże się z dużą odpowiedzialnością – również za popełnione przez jego przedstawicieli błędy. W nowym artykule szczegółowo wyjaśniamy, po jakich zdarzeniach medycznych pacjent może ubiegać się o odszkodowania i w jaki sposób pojęcie błędu medycznego określa aktualne polskie prawo.
Lekarz popełnił błąd medyczny? Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne
W związku z błędem medycznym u pacjenta może dojść do poważnych konsekwencji. W łagodniejszych przypadkach jego popełnienie skutkuje po prostu obniżeniem skuteczności procesu leczenia. Często jednak błąd medyczny skutkuje mniej lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu osoby poddawanej leczeniu i prowadzi do wystąpienia szkód moralnych. W skrajnych sytuacjach błąd medyczny może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. We wszystkich tych przypadkach pacjent lub jego bliscy mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania.
Błąd terapeutyczny lub błąd organizacyjny. Kiedy przysługuje zadośćuczynienie za błąd lekarski?
Zanim jednak przejdziemy do omówienia procesu przyznawania odszkodowania za błędy medyczne, należy przytoczyć jego definicję. Błąd medyczny to termin używany w kontekście prawa medycznego, który odnosi się do sytuacji, w której lekarz lub personel placówki medycznej działa w sposób nieodpowiadający ustalonym standardom lub niezgodny z wiedzą medyczną. Mówimy o nim również kontekście przypadków, gdy pacjentowi nie zostaje udzielona właściwa pomoc lub opieka.
Błąd techniczny i działanie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – co z odszkodowaniem?
Błąd medyczny stanowi naruszenie standardu opieki medycznej, której powinien udzielić wykwalifikowany personel medyczny. Jak już wspomnieliśmy, jego konsekwencje mogą być trudne do naprawienia i wiązać się z poniesieniem przez pacjenta szkód zdrowotnych lub psychicznych. W przypadku jego popełnienia, zgodnie z prawem pacjent może dochodzić swoich roszczeń przed sądem i ubiegać się o odszkodowanie.
Czy doszło do błędu medycznego? Poznaj najważniejsze rodzaje błędów medycznych
W świetle obowiązujących przepisów, błąd medyczny nie jest jednolitym pojęciem. W zależności od natury zaniechań lub działań personelu medycznego, mogą one być zakwalifikowane jako błąd diagnostyczny, terapeutyczny, techniczny, rokowania, organizacyjny oraz informacyjny.
Błąd diagnostyczny ze strony personelu medycznego. Uzyskaj odszkodowanie
Szanse na powodzenie wniosku o odszkodowanie za błąd medyczny uzależnione są od wielu czynników. Największe znaczenie ma rzecz jasna rodzaj błędu oraz poniesiony w związku z nim uszczerbek na zdrowiu pacjenta. Spore znaczenie ma też sposób prowadzenia całej sprawy. By uniknąć ewentualnych problemów związanych np. z nieznajomością przepisów, warto skorzystać z pomocy prawnika.